Nie leży nad morzem, ale z morzem ma wiele wspólnego – odkryj Szczecin na weekend
Podróżowanie po świecie to świetny pomysł. Można wiele zobaczyć, poczuć, przeżyć. To sytuacje, widoki, obrazy, które zostają z nami na całe życie. Każda podróż czegoś nas uczy i o czymś przypomina. Jednak nie trzeba szukać dalekich destynacji, by móc obalać mity. Warto pomyśleć o polskich miastach, wśród których nie ma tylko Warszawy i Krakowa, względnie Wrocławia i Gdańska. Tym razem warto pomyśleć o Szczecinie.
Szczecin – historia miasta Gryfitów
Szczecin został założony najprawdopodobniej w czasach średniowiecznych jeszcze przed uformowaniem się Polski. Choć znalazł się w państwie Mieszka I, to już po kilkudziesięciu latach pojawili się tam samodzielni książęta pomorscy i dynastia Gryfitów. Jako lennicy lub samodzielnie rządzili oni do bezpotomnej śmierci ostatniego z dynastii, co w XVII wieku oznaczało włączenie do Szwecji. Później miasto zostało sprzedane Prusom i pozostawało w niemieckich rękach aż do 1945 roku.
Panorama na wjeździe – Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego
Szczecin zachwyci już od samego początku, bo wjazd do lewobrzeżnej jego części odbywać się może przez Trasę Zamkową im. Piotra Zaremby – pierwszego powojennego prezydenta miasta. Widok jest imponujący. Po lewej piętrzy się wzgórze z Zamkiem Książąt Pomorskich, dziś siedzibą Opery na Zamku. Po prawej wjeżdżającego widać Wały Chrobrego, dawne Tarasy Hakena – jednego z ojców założycieli współczesnego, wówczas niemieckiego miasta.
Podczas weekendu w Szczecinie na pewno nie możesz ominąć tych dwóch punktów. Obok Zamku odwiedzisz także dawne centrum, nową starówkę oraz krótkie uliczki prowadzące wokół centralnego placu dawnego Szczecina – placu Orła Białego. Wały Chrobrego z kolei to wyjątkowy taras na skarpie wzdłuż Odry. Znajdują się tam dziś muzea, teatry, restauracje i wiele innych interesujących punktów. Na ich szczycie znajduje się z kolei park im. Żeromskiego.
Muzeum Techniki z unikatową marką szczecińską
Wyjątkowym miejscem na mapie tego miasta jest Muzeum Techniki i Komunikacji. Znajdujące się tam eksponaty to różne modele sprzed wielu lat, pokazujące historię motoryzacji, ale największym sukcesem jest zgromadzenie tu wszystkich modeli przedwojennej marki samochodowej wywodzącej się z tego miasta – Stoewera. To miejsce zasługuje więc na rozgłos w całej Polsce i podczas weekendowej wycieczki do Szczecina warto o nim pamiętać.
Paryż północy i związku z Francją
Warto wspomnieć o związkach Szczecina z Paryżem. Miasto na weekend, Szczecin, zostało zaprojektowane przez architekta miejskiego, urbanistę Jamesa Hobrechta, który wzorował się na pracach Georgesa Hausmanna – projektanta Miasta Miłości. Jednak wbrew powszechnej opinii, gwiaździsty układ ulic Szczecina, podobny do paryskiego, nie był dziełem tej samej osoby. Widać tu jednak inspiracje, podobnie jak w przypadku projektowania Jasnych Błoni, które do złudzenia mogą przypominać Pole Marsowe w Paryżu.
Warto odwiedzić polski Szczecin
Szczecin nie jest doceniany na arenie krajowej. O wiele częściej pojawiają się tu wycieczki z Niemiec i wśród wielu wciąż pokutuje teza oddania Szczecina Niemcom i odzyskania Lwowa i Wilna. Jednak miasto to doskonale się rozwija i zaczyna pisać swoją, polską historię. Warto więc zobaczyć to niezwykłe miejsce.
Prawda, że Szczecin typowo kojarzy się z morem. Jak byłem młodszy i słaby w geografii to myślałem, że jest to nadmorskie miasto.