Czy Polacy muszą czekać na skierowanie do sanatorium?
Lecznictwo sanatoryjne w Polsce jest bardzo popularne – ta popularność trwa od wielu lat i nic nie wskazuje na to, że odejdzie do lamusa. Trzeba przyznać, że pobyt w sanatorium daje więcej niż leżenie w szpitalu, przynajmniej pozytywnie wpływa na psychikę człowieka. Taki turnus trwa trzy tygodnie – jest to optymalny czas dla organizmu, który w tym okresie nie dość, że wypocznie, to także skorzysta z walorów klimatycznych i z licznych zabiegów.
Ile trzeba czekać na wyjazd do sanatorium?
Minusów sanatoryjnych jest wiele, ale to wynika z organizacji służby zdrowia w Polsce i limitów wprowadzonych przez Narodowy fundusz Zdrowia. Otóż na wyjazd do sanatorium w ramach NFZ trzeba czekać bardzo długo – prawie dwa lata (w najgorszym przypadku ten czas może się wydłużyć nawet do trzech lat!). Trzeba skakać z radości, jeśli uda się uzyskać skierowanie wcześniej, ale zazwyczaj tak bywa w miesiącach „niechodliwych” turystycznie, kiedy to zima się skończyła, a prawdziwa wiosna jeszcze nie zaczęła. Czy takie czekanie jest dobre? Nie. Przez miesiące czekania na „przydział” do sanatorium choroba może się mocno rozwinąć, a dolegliwości odbiorą radość życia.
Czas skończyć z czekaniem na NFZ
Zdrowie jest najważniejsze. Owszem, w Polsce ludzie mają obowiązek odprowadzania składek na leczenie, ale cała paranoja polega na tym, że kiedy rzeczywiście potrzebują z nich skorzystać, to muszą czekać w kolejkach. Nawet jak już doczekają się wyjazdu, to jeśli kochają Morze Bałtyckie, mogą być skierowani w góry. Pacjenci nie za bardzo mają wpływ na to gdzie pojadą na leczenie. Dlatego też coraz częściej wchodzi w zwyczaj samodzielne organizowanie sobie leczenia sanatoryjnego.
Nad Bałtykiem nie tylko wczasy
Nad polskim morzem jest wiele uzdrowisk, wyspecjalizowanych w leczeniu rozmaitych schorzeń. Takim przykładem są położone w województwie zachodniopomorskim Dąbki. Podlegają one pod Gminę Darłowo i znajdują się na Szlaku Cysterskim, zatem z wyjazdem wiąże się nie tylko leżakowanie na plaży, ale i zwiedzanie bardzo ciekawej okolicy. Noclegi Dąbki to bardzo urozmaicona oferta pobytowa. Baza noclegowa spełnia oczekiwania najbardziej wymagającej klienteli. Po zabiegi lecznicze czy rehabilitacyjne można udać się do ośrodków sanatoryjnych, a w Dąbkach jest ich aż siedem. Zabiegi te mają charakter komercyjny. Nie trzeba mieć na nie skierowania od lekarza. Można decydować się na zabiegi, które się chce – oczywiście warto jest skorzystać z porad specjalistów z sanatorium, którzy pomogą w doborze zabiegów.