Czy mam dostęp do światłowodu? Podpowiadamy, jak sprawdzić zasięg światłowodu w Szczecinie

Dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu stanowi fundament dla dynamicznego rozwoju gospodarki Szczecina. Korzystają na nim również mieszkańcy. Mogą pracować zdalnie oraz cieszyć się rozrywką w czasie wolnym – bez obaw o utratę łączności. Czy technologia światłowodowa jest już osiągalna we wszystkich regionach tego miasta?

Podstawowe informacje o światłowodach – co to jest i jak działa?

Światłowody rewolucjonizują sposób przesyłania danych na ogromne odległości. Wykorzystują zjawisko załamywania się światła – umożliwiają dzięki niemu niemalże błyskawiczny i niezawodny przekaz informacji. Ich zastosowanie obejmuje zarówno sieci telefoniczne, jak i szeroko pojęte połączenia internetowe.

Technologia ta korzysta z modulacji światła – informacje, czyli zera i jedynki, są przesyłane za pomocą impulsów świetlnych. Rozwiązanie to pozwala na przesyłanie plików w tempie nawet kilku Gb/s, znacznie przewyższając inne tradycyjne sposoby transmisji. Tak szybki nie jest nawet internet 5G/LTE (chociaż zapewnia on korzystanie z sieci poza strefą domu).

Internet światłowodowy w Szczecinie stanowi kolumnę nośną dla rozwoju komunikacji medialnej w tym mieście. Korzystają z niego na co dzień nie tylko osoby prywatne, ale również duże przedsiębiorstwa. Warto dołączyć do tego grona możliwie wcześnie, a przynajmniej upewnić się, że ma się taką możliwość – bo jeżeli nie, to konieczne będzie zgłoszenie zapotrzebowania.

Jak sprawdzić które regiony Szczecina mają dostęp do światłowodu?

Łatwy sposób stanowi skontaktowanie się z lokalnymi dostawcami usług internetowych, działającymi na terenie Szczecina. Firmy te udostępniają zwykle na swoich stronach internetowych narzędzia umożliwiające wykonanie tego zadania – zalicza się do nich m.in. operator Play. Wystarczy odwiedzić witrynę, a następnie uzupełnić odpowiednie pola podstawowymi informacjami dot. miejsca zamieszkania.

Alternatywnie można wykorzystać w tym celu interaktywną mapę online Polski. Znajduje się ona na stronie przygotowanej przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) – można z niej korzystać całkowicie darmowo. Połączenie obu metod zapewnia niemalże kompletną informację, którą warto potwierdzić u wybranego dostawcy sieci.

Warto porozmawiać również ze swoimi sąsiadami, zwłaszcza w przypadku, w którym interesant zamieszkuje blok lub osiedle. Jeżeli usługa jest dostępna dla nich, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie możliwa do wykorzystania także przez niego.

Czy istnieją alternatywy dla światłowodu w Szczecinie?

To zależy. Internet światłowodowy zapewnia wysoką prędkość, która jest niemożliwa do osiągnięcia przez żadną inną technologię. Niemniej jednak zdarzyć się może, że będzie niedostępny w zamieszkiwanym regionie. W takim przypadku zainteresowani nie powinni się załamywać, a sięgnąć po internet mobilny 5G/LTE. Zapewnia on łączność nawet w trudnych warunkach (bywa to przydatne dla osób mieszkających na terenie osiedli pozamiejskich, które dopiero wybudowano).

Zalecany sposób działania to zgłoszenie zapotrzebowania np. za pomocą UKE. Zainteresowani nie uzyskają natychmiastowej pomocy, ale w niedalekiej przyszłości – dostawcy zainwestują w infrastrukturę w przypadku wystarczającej liczby zgłoszeń.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert na usługę światłowodową?

Do poszukiwań należy użyć porównywarek internetowych. Gromadzą one aktualne promocje i oferty, dostarczając kluczowych informacji na temat popularnych propozycji dostawców. Atrakcyjne oferty przygotowuje zazwyczaj operator sieci Play – klienci mają możliwość rezygnacji z umowy w dowolnym momencie.

Szczecin stale się rozwija. Istnieje szansa, że zasięgiem sieci światłowodowej będzie objęte całe miasto i okoliczne rejony, ale trzeba na to jeszcze poczekać. Warto to zrobić, bo łącze tego typu zapewnia niespotykany dotąd poziom komfortu i wygody użytkowej!